יום שלישי, 28 בינואר 2014

אות היא לאמן

בדרך כלל אני לא משתתפת בתחרויות, אבל בתחרות הזו השתתפתי מכמה סיבות.
התוועדתי לתחרות דרך אתר פרוג, בפורום עיצוב גרפי, לא התעמקתי בזה יותר מדי והמשכתי הלאה, אבל אז התחלתי לקבל אימיילים מחברות ומידידות על התחרות וכשראיתי שמכל המקומות זה מגיע אלי חשבתי שאולי בכל אופן כדאי לי לנסות.
סיבה נוספת היא הסיבה של נושא התחרות "גבורה יהודית בשואה", רציתי להשתמש בידע שיש לי בתחום העיצוב והגרפיקה ולנסות להעביר מסר חד וברור, מסר מרגש שיספר על הגבורה היהודית בשואה, הגבורה שנצחה ומנצחת.

את תחילת הרעיון לעיצוב הכרזה קבלתי מתמונה מוכרת מאוד, בתמונה רואים רב יהודי (את הפרטים על הסיפור מאחורי התמונה ניתן לקרוא באתר הדברות) עטוף בטלית ועטור תפילין, עומד יחף בין אחיו היהודים שזה עתה הוכו, וסביבו קלגסי אס-אס משועשעים. 
רציתי לעצב כרזה שתבטא את הגבורה היהודית בשואה, גבורה אמיתית, גבורה שניצחה את ההשפלה, גבורה שרוממה את היהודים בשואה. לא גבורה פיזית, אלא גבורה רוחנית.
והציצית שהיא כנגד כל תרי"ג מצוות, הציצית שמזכירה לנו לשמור ולקיים את מצוות התורה, והפסים של הטלית שהזכירו לי את המדים שלבשו היהודים במחנות הריכוז, התחברו לי לרעיון לכרזה, רעיון שיבטא את הגבורה היהודית בשואה.

מקום שני בתחרות אות היא לאמן
הרעיון מאחורי הכרזה:

הגבורה היהודית בשואה היא לא גבורה פיזית, היא גבורה רוחנית, גבורה שניצחה ותנצח את מה שניסו הנאצים ימ"ח להשמיד בשואה. ודווקא בתוך המחנות עם מדי אסירים מפוספסים, מאחורי גדר תיל מאיים ודוקרני, עמדו היהודים ובמסירות נפש עילאית קיימו את המצוות, המצוות שהן קיום העם היהודי, והן הניצחון הגדול בשואה.

בכרזה רציתי לבטא את הרעיון של המסירות נפש לקיום המצוות בשואה, ספרים רבים נכתבו ובהם סיפורים מצמררים ומרגשים על יהודים שלמרות כל התנאים הנוראים התעקשו לקיים כל מצווה ומצווה והיו מוכנים למסור את נפשם למען דבר קדוש זה.

הציצית שקולה כנגד כל המצוות כולן, ולכן בחרתי בציצית (טלית) כדי לבטא את קיום המצוות בשואה שהיא הגבורה היהודית. סיבה נוספת בשלה בחרתי בטלית כיוון שעל הטלית ישנם את הפסים המזכירים את מדי האסיר שלבשו היהודים במחנות, את הציציות החלפתי בגדר תיל לבן, זאת כדי לבטא גם ציצית וגם גדר תיל, ולהעביר את המסר, שדווקא בתוך המחנות כשצעדו היהודים לקראת המוות, ובתוך החולשה הפיזית הקשה הייתה בהם גבורה חזקה, גבורה יהודית שניצחה ותנצח.

המקור לפסוק "וראיתם אותו וזכרתם" (במדבר טו, לט, פרשת ציצית)

בכנס לזכרון השואה בנושא "גבורה יהודית בשואה" שהתקיים אתמול בבנייני האומה הכריעו השופטות בין כל הכרזות על שלושת הכרזות הזוכות, כשהכריזו שהכרזה שעיצבתי זכתה במקום השני הרגשתי הרגשת סיפוק נפלאה, הרגשה שהצלחתי להעביר את המסר וזהו הדבר החשוב ביותר מבחינתי.
שנזכה להמשיך לנצח עם גבורה רוחנית אמיתית, כי זו הגבורה היהודית.

2 comments: