יום שלישי, 9 ביוני 2015

בין לילה ליוםאחד מהדברים היפים בצילום הוא ליצור סיפור דרך התאורה, כשאני מצלמת אני מגלה כל פעם מחדש כמה האור משפיע על המצב רוח שלנו, על התחושות שהוא מעביר לנו, ועל התוצאה הסופית שנרגיש בסופו של דבר, אנחנו יכולים לצלם את אותו מזון בדיוק ולשנות בכל פעם את סגנון התאורה, התחושות שאנו נקבל מהתבוננות בתמונה תהיה שונה בהתאם לתאורה בה השתמשנו.
לפני שאנחנו מצלמים חשוב שנדע איזה תחושות אנחנו רוצים להעביר לצופה ולפי זה אנחנו מחליטים על סגנון התאורה, הרבה פעמים מתאימים גם את סגנון התאורה לסוג המזון אם כי תמיד נחמד לנסות עוד סוגי תאורה רק בשביל המחקר והנסיון לראות איך משפיעה התאורה על התמונה.
כמובן שחלק חשוב מההחלטה באיזו תאורה לבחור היא גם בהתאם לסוג המזון, מה נראה להדגיש במזון.

אני אוהבת תאורה רכה ואפלולית, תאורה שמדמה חלון פתוח לחריץ צר, האור בקושי עובר דרכו, הבית חשוך, כולם עוד ישנים, רק משהי אחת ערה, קמה מוקדם כדי להכין ארוחת בוקר לדיירי הבית שעוד מעט יקומו, בבית אין חשמל, רק אור שמגיע דרך החלון, היא עובדת באפלולית, מקשקשת ביצים, חותכת ירקות...


מידי פעם היא מרפרפת על העיתון שהניח מחלק העיתונים בפתח הבית, היא אוהבת להתעדכן במה שקורה בארצם הקטנה, קוראת גם את השער היציג של מטבעות החוץ, למרות שאין לה מה לעשות עם המידע הזה, דולרים לא היו להם, בקושי כמה שקלים.


המחוגים מתקדמים באיטיות בשעון הקטן המונח על השידה החומה, היא שומעת את קצב התקדמות המחוג בשקט שבבית, עוד כמה דקות הבית יתעורר לחיים...


השמש תחדור מבעד לחלון, תאיר בקרניה את החדרים האפלולים, תציף את הבית באור.


אני עומדת מאחורי הקלעים מתבוננת בה, באשה שאני לא מכירה, חדרתי לבית שלה, אולי גם לפרטיות שלה, הזמן הזה בין לילה ליום הוא הזמן שהיא הכי אוהבת, הזמן שלה עם עצמה, אני פוסעת אט אט אחורה, פותחת את דלת העץ הישנה, חומקת דרכה בשקט.

***

נסו לדמיין את התמונות באווירה אחרת לגמרי, באור לבן מציף, ברור שגם הסיפור היה שונה...

נסו לצלם את אותו מזון בכמה סוגי תאורות וסגנונות תראו כמה כל דבר משפיע, כמה כל דבר לחוד והכול ביחד יוצר סיפור אחר לגמרי.

ומי שאחראי על הסיפור הזה--זה אתם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה